KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 7816013
nr 781 6013
Carl Wilhelmson
(1866-1928), Sverige
Blandteknik, Carl Wilhelmson (1866-1928), Studie, Fiskargubbe, Monogramsignerad, 34x21
Carl Wilhelmson, född 1866 i Fiskebäckskil, Bohuslän, död 1928 i Stockholm, svensk målare och grafiker.
måndag 1 oktober 2012
kl 18:19:49
Carl Wilhelmson
Läs mer om Carl Wilhelmson